Chleb pszenno-razowy na zakwasie
Ten chleb można piec z dowolnej mąki. Ten został upieczony z mąki pszennej i razowej, najlepiej smakuje na drugi dzień, długo zachowuje świeżość, nie należy go kroić, gdy jest jeszcze ciepły.
Smacznego :)
Do upieczenia chleba potrzebujemy przede wszystkim zakwas. Zakwas można zrobić samemu(zalać 10 dkg mąki żytniej 100ml ciepłej wody, przykryć ściereczką i odstawić w ciemne miejsce, raz dziennie przemieszać, powinno być gotowe po kilku dniach), najlepiej jednak poprosić o zakwas w dobrej piekarni, nie powinno być z tym problemu.
Zanim upieczemy chleb, dzień wcześniej, najlepiej wieczorem musimy przygotować zaczyn, w tym celu mieszamy w misce słoik zakwasu, szklankę ciepłej wody i szklankę mąki żytniej, przykrywamy.
Teraz do upieczenia chleba potrzebujemy tylko:
- kg mąki(w tym przypadku pół na pół mąki pszennej i razowej)
- 3 szklanki ciepłej wody
- 3 łyżeczki soli
- 1/6 kostki drożdży
- dowolną ilość pestek słonecznika, dyni
Do miski, w której przez kilka godzin dojrzewał zaczyn wsypujemy mąkę, drożdże rozpuszczamy w niewielkiej ilości ciepłej wody, wlewamy z pozostałą ilością wody, wsypujemy sól, wszystko dokładnie mieszamy, aby konsystencja była dość gęsta.
Z przygotowanego ciasta odkładamy kilka łyżek do słoika i wkładamy do lodówki, uzyskujemy w ten sposób zakwas, który wykorzystamy do upieczenia kolejnego chleba. Do pozostałego ciasta dodajemy dowolną ilość pestek słonecznika, dyni, mieszamy, przekładamy do dwóch średniej wielkości keksówek, nie trzeba ich niczym smarować, górę można posypać słonecznikiem.
Chleb wstawiamy do piekarnika na 15 min. w temp. 150 stopni(opcja góra-dół), następnie temperaturę zwiększamy do 200 stopni i pieczemy jeszcze przez 50 min.
Po upieczeniu wyciągamy chleb z keksówek, nie ma z tym najmniejszego problemu, pozwalamy, by chleb odparował i przestygł, dopiero potem go kroimy.
Na podstawie tego przepisu można upiec dowolny chleb. Dobrze smakuje pszenny z kminkiem, pyszny jest też 100% razowiec.